Velikonoční radovánky – vejcem do hlavy a spálené pečivo

Na první pohled se zdá, že na mezinárodním poli žádná z velikonočních tradic nemůže konkurovat české tradici – vyšupat ženu čerstvými proutky a ještě za to dostat odměnu ve formě vajíčka či něčeho ostřejšího. Už jste někdy zkusili o této tradici vyprávět nějakému cizinci? Je dost možné, že potom v jeho očích trochu klesnete (navíc pokud se budete tvářit, že je to vlastně docela hezký zvyk). Po bližším prozkoumání jsem však zjistila, že s místními Španěly si, co se týká velikonočních tradic, vlastně nemáme co vyčítat.

Jak se tedy v Dénii slaví Velikonoce?

Sice mluvím o Velikonocích, ale slaví se tu tzv. Svatý týden (neboli Semana Santa). Pro děti znamenají španělské velikonoce především téměř dvoutýdenní prázdniny. Řada rodin z vnitrozemí je přijíždí strávit do svých letních přímořských apartmánů. Díky velmi teplému počasí a zaplněným plážím si tak teď v Dénii připadáme jako o letních prázdninách.

Velikonoční tradice se nesou především v náboženském duchu. Už od květné neděle organizují jednotlivé kostely mše a procesí po městě. Většina procesí probíhá v nočních hodinách až když padne tma a zdá se, že hlavním motivem je vyvolat strach a respekt (tedy alespoň z pohledu nás – bezbožníků).

Procesí - Jueves Santo

Mona de Pascua

Mona de Pascua

Španělé z regionu Alicante však mají alespoň jednu zábavnou tradici, která by snad mohla konkurovat i naší české pomlázce. V neděli bývá zvykem vyjet s rodinou či přáteli na výlet do přírody (ideálně na pláž). Na svačinu si každý ze zúčastněných zabalí speciální velikonoční mazanec zvaný Mona de Pascua (někdy nazývaný také Toňa). Má kruhovitý tvar a v jeho středu je umístěno vajíčko uvařené natvrdo. Tradice říká, že pokud vajíčko rozbijete o hlavu oblíbeného rodinného příslušníka či přítele, dotyčný bude mít po celý následující rok štěstí. No… nekupte to!

Kde se dá Mona de Pascua koupit?

Prakticky v jakémkoliv pekařství. Někde je však mají jen na předchozí objednávku. Doporučuji vyzkoušet rodinné pekařství Forn Sapena, které má v Dénii rovnou 4 obchůdky. Kromě výborného chleba a jiných pečených dobrot tu zpravidla nakoupíte i úsměv a trochu dobré nálady.

Nedáte si spálené pečivo?

Další oblíbenou pochoutkou typickou pro velikonoční období je sladké pečivo s kuriózním názvem Panquemado (v překladu spálené pečivo). Nebojte si ho v některé z pekáren vyžádat. Spálené i přes svůj název nebude. Nebo si ho můžete dokonce vlastnoručně upéct. Stejně jako Monu de Pascua.

 

 

Komentáře jsou vypnuty.