Slavíme Fallas aneb „mamííí, jdeme koukat na princezny“

Zatímco my slavíme příchod jara pálením čarodějnic, Španělé v regionu Valencie místo čarodějnic pálí tzv. Fallas – obří sochy vytvořené z hořlavého materiálu, které vyjadřují ironickou formou kritiku k současné politické či sociální situaci. Tradice, která před mnoha desítkami let začínala pálením obyčejných panáků představujících neoblíbené radní ze slámy a papíru obložených starým nábytkem, se vyvinula v neuvěřitelnou, pro mnohé lidi bláznivou akci, která stojí ročně statisíce euro.

Oslava Fallas v malých městech a vesničkách Valencijského regionu

Vítězná Falla v Denii, 2016

Vítězná Falla 2016

Možná jste už o Fallas slyšeli v souvislosti s městem Valencie, tam jezdí tisíce lidí ze Španělska i ze zahraničí. Řada natěšených návštěvníků, ale bývá zklamaná, protože pokud neinvestujete peníze do zakoupení prestižního místa na blízkém balkóně, bývá přes množství lidí těžké něco vidět.

Fallas se ale slaví ve spoustě dalších městeček a vesniček v celém valencijském regionu. Jedním z nich je právě Denia! A tady si můžete slavnosti do sytosti užít – bez davů.

Pálení Fallas na Svatého Josefa

Fallas vrcholí ve dnech 17.- 19. března, a samotné pálení Fallas probíhá v noci na Svatého Josefa, ale jejich atmosféru jsme si užívali ve městě už celý předchozí měsíc. V únoru, při aktu zvaném Crida předal primátor města symbolickou hůl představující vládu nad městem, prezidentovi slavností Fallas.

Od té chvíle bylo možné po ulicích často vidět ženy, muže i děti v tradičních krojích, jež doprovázela skupinka hudebníků hrajících vesele do kroku. Člověk měl chuť hned začít tančit.

Instalace soch Fallas

Instalace soch Fallas

16.-17. března se potom město zaplnilo jeřáby a dělníky, kteří v centru Denii instalovaly obří sochy – Fallas.

Ačkoliv historicky šlo především o akci, která vyjadřovala kritiku k aktuální situaci, dnes jde především o prestižní soutěž mezi jednotlivými městskými čtvrtěmi.

Každá ze čtvrtí, která se rozhodné slavností Fallas účastnit má jednu velkou Falla a druhou malou dětskou Falla (Falla infantil).

„Dospělácké“ fallas vyjadřují kritiku a velmi často si neberou servítky – letos bylo k vidění například vytažené přirození starce slintajícího nad prsatou krasavicí, či přehled velikostí psích exkrementů dle plemen (musí se uznat, že místní mají opravdu svérázný smysl pro humor a nebojí se si sami ze sebe dělat legraci).

Dětské fallas mají ryze dětskou tématiku a žádnou kritiku znázorňovat nemají.

Tradiční kroje

Tradiční kroje

A co ty princezny?

Tradiční kroje, které nosí v průběhu tzv. Falleros, neboli lidé, kteří stojí v pozadí tvorby soch Fallas, velmi připomínají princeznovské šaty (tedy ženská verze), naopak mužská verze tradičních krojů připomíná tak trochu piráty. Proto jsme se tedy v průběhu celých slavností chodili dívat na „princezny“.

Za oslavami Fallas stojí tvrdá práce celého týmu lidí, který má za úkol nejen vybrat umělce, který danou Fallu vyrobí, výběr tématu a návrhu, ale především musí vybrat dostatek peněz, za které se Falla vyrobí. Po celý rok tedy organizují různé akce pro veřejnost, prodávají tematické předměty (kuchařky s recepty dané čtvrti, či obrazy, které jim darem namaluje místní umělec). Hlavním příjmem bývají dary pravých „vlastenců“, kterým záleží na prestiži svojí čtvrti a také prodej loterijních lístků.

Fallera mayor

Fallera mayor

Hlavními představiteli tohoto týmu je prezident, které celý proces řídí, a tzv. Fallera mayor, neboli hlavní ženská představitelka, která má společně s prezidentem hlavní slovo a plní především reprezentativní funkci. Když nastanou Fallas, celý tento tým se přestrojí o tradičních kostýmů a prochází městem za doprovodu vlastní kapely a navštěvuje ostatní čtvrti a jejich Fallas, a vzájemně si projevují úctu slavnostními obřady a vyměňováním symbolických předmětů. Každá čtvrť má svůj odznak a zpravila i svoji klubovnu, kde se celý tým pravidelně po celý rok jednou týdně schází.

"Oblékání" panenky Marie do květin

„Oblékání“ panenky Marie do květin

Velmi zajímavou součástí celého programu bylo sobotní „květinové procesí“, kde se představili Falleros ze všech čtvrtí se svými kapelami. Krásně jsme si tak mohli prohlédnout různorodost krojů z jednotlivých čtvrtí. Účastníci tohoto procesí nesli květiny, do kterých na konci cesty „oblékli“ dřevěnou panenku Marii.

Závěrečné pálení Fallas bylo opravdu velkolepé. Samotné pálení bylo často doprovázeno důmyslným ohňostrojem, který celý okamžik umocnil. Svátky Fallas jsou opravdu jedinečnou akcí, která určitě stojí za vidění!

 

Komentáře jsou vypnuty.