Denia

Denia je malebné španělské přístavní městečko, které je z jedné strany omýváno mořem a z druhé strany ho lemují hory. Je to město mnoha tváří, které má co nabídnout úplně každému. Především je to ale město sportovců a milovníků dobrého jídla. Díky příznivému klimatu tu přes zimní období trénuje řada profesionálních sportovců, především cyklistů. Útočiště před zimou tu ale hledá i spousta „obyčejných“ lidí, převážně rodin s dětmi nebo aktivních seniorů.

Denia

Dénia leží na úpatí hory Montgó (753 m), která je přirozenou dominantou města. V okolí tohoto masívu je velmi mnoho chráněných druhů rostlin, živočichů a různých archeologických útvarů. I proto bylo toto území v roce 1987 vyhlášeno přírodním parkem.

Druhou dominantou, která leží na vysokém kopci (66 m) nad městem, je hrad z přelomu 11. – 12. století. Nahoru k hradu je možné z centra vystoupat pěšky, nebo si zakupit okružní jízdu v turistickém vláčku. Naskytnou se vám zde opravdu hezké pohledy na město a hlavně na jeho nádherný přístav, z něhož společnost Balearia provozuje pravidelnou trajektovou dopravu na Baleárské ostrovy Ibizu a Formenteru.

PLÁŽE

Pobřeží Dénie dosahuje délky něco přes 20 km.

Od přístavu na sever se táhnou pláže písčité s pozvolným vstupem do moře, přecházející někde v pláže oblázkové. Tato část pobřeží je lemována především apartmánovými komplexy. Je ideální ke koupání i k provozování windsurfingu či kitesurfingu. Je tu také řada hřišť na plážový volejbal či fotbal. Vstup do moře je velmi pozvolný, což ocení především rodiče malých dětí.

Jižní část pobřeží Les Rotes je naopak skalnatá s malými oblázkovými plážičkami. Tato oblast je vyhledávána milovníky spíše divočejší přírody. Skvělé podmínky najdou v těchto průzračných vodách potápěči. Z centra města se k Les Rotes dostanete podél moře pěšky po dlážděné promenádě místy se střídající s kamenitou cestou. Tato trasa je ideální na procházky s kočárkem, běhání či jízdu na kole. Na konci před sebou spatříte skalnaté útesy, mezi nimiž je skryta nudistická pláž La Cala.

Všechny pláže v Dénii mají označení ISO 9001 (označení kvality) a ISO 14001 (kvalita životního prostředí). Většina pláží se také chlubí modrou vlajkou (čistota pláží).

TRHY

  • Tradiční ovocný a zeleninový trh: Mercat Municipal, ul. Magallanes – každý pátek od 7.00 do 14.00
  • Pondělní trh: prostor za náměstím Jaume I. (Explanada Torrequemada) – vždy v pondělí od 8.30 do 14 hod – téměř 400 stánečků převážně s oblečením, hračkami či domácimi potřebami.
  • Trh s rukodělnými výrobky a dalšími dárkovými předměty: pobřežní promenáda (Explanada Cervantes) – v letní sezóně 19.00 – 24.00.
  • Rastro – Bleší trh (starožitnosti + použité zboží) – Explanada Torrequemada – v pondělí dopoledne (9.00 – 13.00)
  • Rybí trh: malá tržnice v rybářském přístavu je otevřena vpodvečer (od 17 hod.), Návraty rybářských lodí s úlovky: (cca 16.30 – 18.00), kromě víkendu
  • Městská tržnice (Mercat Municipal, ul. Magallanes): ovoce, zelenina, ryby, uzeniny, sýry… – otevřeno pondělí až sobota dopoledne 7.00 – 14.00

Komentáře jsou vypnuty.